İlçede bulunan okullar ve üniversitelerle birlikte hayata geçirdiği projelerle eğitim konusunda örnek olan Bornova Belediyesi, Atatürk Kitaplığı içerisinde bulunan kütüphanede verdiği hizmetle vatandaşları okumaya teşvik ediyor. Felsefeden tarihe, Türk ve dünya klasiklerinden çocuk kitaplarına kadar 17 bin kitap bulunan kütüphanede uygulanan ‘e-katalog’ sistemi ile istenilen kitaba anında ulaşılıyor.

Bornova Belediyesi, Atatürk Kitaplığı içerisinde bulunan kütüphanede teknolojinin sunduğu imkanları da kullanarak hizmet veriyor. 17 bin kitaptan oluşan koleksiyonun bulunduğu kütüphanede aranan kitabın rahat bulunabilmesi için ‘e-katalog’ sistemi uygulanıyor.
Bu sistem sayesinde vatandaşlara istedikleri kitabı izleme ve takip etme imkanı sunuluyor. ‘kitap.bornova.bel.tr’ adresinden ‘e-katalog’ hizmetini tıklayan vatandaşlar aradıkları kitabın okurda mı, rafta mı olduğunu bir tuş ile öğrenebidikleri gibi kütüphanede bulunan kitapların da listesine ulaşabiliyor.

Öğrencilere rahat ders çalışma imkanı
3 bin 312 kayıtlı kayıtlı üyesi olan kütüphane içerisinde biri çocuklar için olmak üzere 3 adet okuma salonu yer alıyor. Bu salonlarda tek kişilik olarak ayrılan bölümlerde öğrenciler rahat ders çalışma olanağı da buluyor. Ayrıca saat 08:00 ile 17:00 arası hizmet veren kütüphanede günlük gazetelerini okumak isteyen vatandaşlar için de bir bölüm bulununuyor.
İlçede yaşayan herkesin yaşam standartlarını yükseltmek hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “İzmir’de 8500 yıl önce yerleşik hayatın başladığı yer olan Bornovamızın kültürel anlamdaki öncülüğü bugün de devam ediyor. Biz de bu kültür birikimine katkıda bulunmak için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Kütüphanelerimizde her türlü olanağı ve kolaylığı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

Sosyal Medya da Paylaş