Bornova Belediyesi’nin tarım üreticilerine eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek amacıyla Ege Üniversitesi ile yaptığı Tarımsal İşbirliği Protokolü kapsamında düzenlenen arıcılık eğitimleri Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde başladı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Banu Yücel tarafından verilen arıcılık derslerine 70 kursiyer katılıyor. 42 hafta sürecek olan eğitimlerde başarılı olanların arı kovanı, arı ve gerekli ekipmanları Bornova Belediyesi tarafından sağlanacak.

Bornova Belediyesi yaptığı işbirlikleri ve gerçekleştirdiği projelerle tarımsal kalkınmaya destek olmaya devam ediyor. Tarım üretecilerine daha fazla olanak sağlamak ve yaptıkları iş konusunda bilgilerini arttırmak amacıyla Ege Üniversitesi ile Tarımsal İşbirliği Protokolü imzalayan Bornova Belediyesi arıcılık eğitimlerine başladı. 70 katılımcının yer aldığı eğitimler Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Banu Yücel tarafından veriliyor. 42 hafta sürecek olan kursta 32 hafta teorik eğitim görecek olan kursiyerler, 10 hafta da Ege Üniversitesi’nin Mordoğan’da bulunan aracılık tesislerinde uygulamalı olarak ders alacaklar. Başarılı olan ve bu işi yapmak isteyenlere ise ilk ekipmanları Bornova Belediyesi tarafından hediye edilecek.
Arıcılık eğitimlerinin ilk gününde katılımcıları yalnız bırakmayan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “ Bu dersler sayesinde üretime bilimsel yöntemlerle katkı sunacağız. Biz Bornova’lılar çok şanslıyız. Çünkü ilçemizde 3 üniversite bulunuyor. Bu yıl 60. Yılını dolduran Ege Üniversitesi sağlık, tasarım ve tarım gibi pek çok alanda bizim yanımızda yer alıyor. Bu dersler sayesinde üreticiklerimize verimli ve ve tarım için faydalı yeni bir dönem dilerim” dedi.

Sosyal Medya da Paylaş