07 Eylül 1976’da Bornovada doğdu. İlköğretimini Bornova Kars Halil Atila İlköğretim Okulu’nda, orta öğretimini Bornova Suphi Koyuncuoğlu Lisesi’nde, yüksek öğretimini Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. İngiltere’de bulunan Luton Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi aldıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Kentsel Tasarım Bölümünde master yaptı. Eğitimini tamamladıktan sonra, mimari proje ve inşaat yapımı alanında faaliyet gösteren Olgun Atila Mimarlık Limited Şirketi’ni kurdu.

1996-2008 yılları arasında yerel bir gazetede “Değişim” adlı köşe yazarlığı yaptı. 2006-2008 yıllarında, barış, birlik, beraberlik ve kardeşliğin savunucusu İzmir Dostluk Birliği Platformu Başkanlığı görevini üstlendi.

2009 yılı yerel seçimlerinde CHP – Bornova Belediyesi Meclis Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. 2009-2013 yılları arası İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Divan Katipliği görevini üstlendi. 2009 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Komisyonu Başkanı olmuştur.

Olgun Atila evli ve 2 çocuk babasıdır. Nisan 2014 tarihinden buyana Bornova Belediye Başkanı olarak görev yapan Olgun Atila, bu süre zarfında spor alanında yaptığı önemli hizmet ve projelerden dolayı;

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 2017 Yılı Fair Play Ödülleri kapsamında ‘Sportif Fair Play Kariyer Dalında Şeref Diploması’  ödülü,

Türkiye Spor Yazarları Derneği İzmir Şubesi tarafından ‘2016 Ege’de Yılın Spor Adamı’ ödülü

‘Basketbol Adamları Derneği Basketbol Oskarları ve Spor Hizmet Ödülleri kapsamında ‘2016 Yılı Basketbol Büyük Ödülü’ne layık görüldü.