Daha yeşil ve yaşanabilir bir kent hedefiyle çalışan Bornova Belediyesi, son 2 yılda 67 parkı baştan aşağı yeniledi ve 19 yeni park yaptı. İlçe sınırları içerisindeki parkların sayısı 489 oldu. Bu parkların toplam alanı 1 milyon 757 bin 489 metrekareye ulaştı. 2016’da da 28 park tamamen yenilenirken yeni park yapımı çalışmaları da sürüyor. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, çocuk ve kadınlara yönelik projelerin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, “Parklar, çocuklarımızın ve kadınlarımızın yoğun olarak yararlandığı alanlar. Geleceğimiz olan çocuklarımızın ve kadınlarımızın daha iye vakit geçirmesi için parklarımızı yeniliyoruz ve yeni parklar yapıyoruz” dedi.

2015 yılında Kazım Dirik Mahallesi’nde Kadın ve Yaşam, Mevlana Mahallesi’nde 23 Nisan, Atatürk Mahallesi’nde ise Bialistok Dostluk ve 30 Ağustos Zafer Parkı olmak üzere dört özel parkın açılışını gerçekleştiren Bornova Belediyesi, aynı süreçte 33 parkı baştan aşağı yeniledi. Böylece son 2 yılda tamamen yenilenen park sayısı 67 oldu. Aynı süreçte kente kazandırılan yeni parkların sayısı ise toplam 19’a çıktı. Son olarak Kazım Dirik Mahallesi Yassıtepe Höyüğü yanındaki 6 bin 225 metrekarelik alana yapılacak parkla birlikte Bornova sınırları içerisindeki parkların sayısı 489 oldu. Bu parkların toplam alanı ise 1 milyon 757 bin 489 metrekareye ulaştı.
Zeminler kauçukla kaplandı

Kentin dört bir yanındaki parklar tamamen elden geçirildi, zeminleri kauçukla kaplandı. Pek çok parka yeni spor aletleri ve oyuncaklar konuldu. Parkların içerisinde yer alan basketbol sahalarının zeminleri yenilendi, potaları değiştirildi. İhtiyaç duyulan yerlerde perde duvarları örüldü, bordür taşları döşendi. Duvarı üzeri korkulukları ve gölgeleme elemanları yapıldı.

Kamu kurumlarına destek verildi
Yine son iki yıl içerisinde Huzurevi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ve camiler gibi 95 adet kamu kurumuna çeşitli yardımlarda bulunuldu. Bank, çöp kutusu ve oyuncaklar konuldu. Bitkilendirme, kum serilmesi, boya ve kaynak işleri gibi çalışmalar yapıldı.
Yatırımlar 2016’da da devam edecek

Bornova Belediyesi 2016 yılında 28 adet parkı kısmen ya da tamamen yenileyecek. Bu parkların dışında pek çok parka yeni oyuncak ve spor aletleri konulacak. Yeni park projeleri de hayata geçirilecek. Park çalışmalarının yanısıra mahallelerde tespit edilen başta Atatürk Mahallesi, Karacaoğlan Mahallesi, Yunusemre Mahallesi ve Işıklar Mahallesi olmak üzere kamuya ait pek çok alanda ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.
Vatandaşın isteğini yerine getiriyoruz

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila tüm çocuk ve kadınlara yönelik projelerin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, “Parklar, çocuklarımızın ve kadınlarımızın yoğun olarak yararlandığı alanlar. Geleceğimiz olan çocuklarımızın ve kadınlarımızın daha iye vakit geçirmesi için parklarımızı yeniliyoruz ve yeni parklar yapıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana vatandaşlarımızın taleplerine göre ihtiyaç duyulan bölgelere parklar yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Bu alandaki çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Sosyal Medya da Paylaş