Belediye, Üniversite, MTK ve İŞKUR’dan iş garantili meslek kursu

Bornova Belediyesi’nin Ege Üniversitesi, MTK Tekstilciler Sitesi ile İŞKUR’un birlikte açtığı İş Garantili Meslek Edindirme Kursu’nu bitiren 30 kadın, sertifikalarını aldı. İş hayatına atılmaya hazırlanan kadınların heyecanına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da ortak oldu. Kadınların ekonomik hayat içerisinde yer almasının önemine dikkat çeken Başkan Atila, “Bundan sonraki kurslarda katılımcı sayısı daha fazla olmalı” dedi

Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi, MTK Tekstilciler Sitesi ve İŞKUR işbirliğinde yürütülen İş Garantili Meslek Edindirme Kursu’nda ikinci dönem de sona erdi. 2.5 ay süren eğitimi tamamlayan 30 kadın, Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenelenen törende katılım belgelerini aldı. Kursiyerlere belgelerini, Başkan Olgun Atila, MTK Sitesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İsmail Sadi Doğan, Ege Üniversitesi Müdendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalar, İŞKUR Bornova Hizmet Merkezi Şube Müdürü Aylin Bultan, mahalle muhtarları ve eğitmenler verdi.

Kimi kursiyerlerin heyecanına çocukları da ortak oldu. İş yaşamına atılmaya hazırlanan kadınlar, tek tek söz alarak düşüncelerini paylaştı, projede yer alan tüm kurumlara teşekkür etti. Ceketten çantaya, pantolandan gömleğe kursiyer kadınların 2.5 aylık süreçte ürettikleri ürünler, yine aynı mekanda sergiye açıldı.

Kıyafetler Dost Market raflarında

MTK Sitesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği İsmail Sadi Doğan, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi ile aynı projede yer almanın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, bu iş birliğinin devam etmesini diledi. kursu başarıyla bitiren kadınlara iş yaşamlarında başarılar dileyen Doğan, “Kurs süresince ortaya konan ürünlerin Bornova Belediyesi’nin ihtiyaç sahiplerine özgürce alışveriş imkanı sunduğu Dost Market’in tekstil reyonlarında yer alacağı müjdesini de verdi. İŞKUR Bornova Hizmet Merkezi Şube Müdürü Aylin Bultan, kursiyer kadınların ortaya koyduğu ürünleri gördüğünde büyük gurur ve mutluluk yaşadığını söylerek, “Kadınların çalışma hayatına katılması çok önemli. Projeye emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Ege Üniversitesi Müdendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalar da, üniversite olarak kadına istihdam sağlayan bir projede yer almamın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Katılımcı sayısını arttırmalıyız

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise “Bu projede en büyük katkı onların” dediği muhtarlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, kursiyer sayısının önümüzdeki kurs dönemlerinde daha da artması gerektiğini söyledi. Kadınların ekonomik hayat içerisinde yer almasının önemine dikkat çeken Başkan Atila, “O yüzden ben projeyi çok önemsiyorum ve gelişerek devam etmesini istiyorum. Hepimiz bunun için elimizden geleni yapmalı, daha fazla kadınımıza ulaşmalıyız. Kursu bitiren tüm kadınlarımıza bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Proje 4 yıl sürecek

İlki Şubat ayında başlayan ve 2.5 ay süren kurslara 40 kadın katılmış, aldıkları eğitim sonrası MTK Tekstilciler Sitesi’nde işbaşı yapmıştı. Şu an eğitimleri devam eden kursiyerler için de aynı süreç işleyecek. Kurs süresince sigortaları yapılan ve günlük masrafları karşılanan kadınlar stajlarının ardından işe yerleştirilecek. 2015 yılı başında başlayan proje 4 yıl sürecek.

Sosyal Medya da Paylaş