Turizm potansiyelini artırmak için pek çok çalışma yapan Bornova Belediyesi, turist rehberlerine ilçeyi tanıttı. İzmir Rehberler Odası üyeleri, Bornova’nın tarihi ve turistik yerleri hakkında bilgi sahibi oldu. Bornova’nın turizm açısından büyük bir zenginliğe sahip olduğunu belirten İzmir Rehberler Odası Yönetim Kurulu üyesi İsa Soytürk, “Düzenlenen bu turla, ilçenin bilmediğimiz bir çok yerini ve yaşanmış gerçek hikayelerini öğrendik. Turistlerin ilgisini çekecek pek çok yeri gördük” dedi.

Bornova’nın kültürel ve tarihi değerlerini tanıtarak turizm potansiyelini harekete geçirmek için çalışmalar yapan Bornova Belediyesi, İzmirli turist rehberlerini ağırladı. İzmir Rehberler Odası’na bağlı olarak çalışan rehberler, ilçenin turistik ve tarihi yerlerini gezerek bilgi aldı. Tarihi Büyük Çarşı’dan başlayan turda en büyük ilgiyi 1800’lü yıllarda yapılan laventen evleri ve evlerin hikayeleri gördü. Arkas Deniz Tarihi Müzesi, Kağıt Müzesi gibi yerlerin de gezildiği tur, Bornova Belediyesi tarafından açılan ve down sendromlu çocukların çalıştığı +1 Down Kafe’de son buldu.

Bornova’nın turizm açısından büyük bir zengiliğe sahip olduğunu belirten İzmir Rehberler Odası Yönetim Kurulu üyesi İsa Soytürk, “Düzenlenen bu turla, ilçenin bilmediğimiz bir çok yerini ve yaşanmış gerçek hikayelerini öğrendik. Turistlerin ilgisini çekecek pek çok yeri gördük” dedi.

İlklerin Beşiği

İlçenin tarihinin çok eski zamanlara dayandığına dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’nın bir çok ilklerin de beşiği olduğunu söyledi. Başkan Atila, “Türkiye’de ilk futbol burada oynandı. Anadolu’nun topraklarına bilimi götüren ilk ziraatçiler burada yetişti. İlk Atatürk heykeli Bornova’da yapıldı” dedi.

Başkan Olgun Atila, “Homeros’un ilçemizde bulunan mağaralarda yaşadığı ve eserlerini burada yazdığı söylenmektedir. Ayrıca dünyanın en küçük kitabı da Bornova’daki Balyan Köşkü içinde yer alan Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nde sergileniyor. Arkas Deniz Tarihi Müzesi’nde de görülmeye değer eserler bulunuyor” diye konuştu.

Sosyal Medya da Paylaş