Atatürk Mahallesi Kültür Merkezi’nin inşaatını bitirme aşamasına getiren, Doğanlar Kültür Merkezi’nin projesini hazırlayan Bornova Belediyesi Pınarbaşı’nda hayata geçirilecek Kültür Merkezi ve Cemevi’nin temelini törenle attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katılımıyla 1 Eylül Dünya Barış gününde gerçekleşen törende önemli mesajlar verildi.
Bornova Belediyesi’nce hayata geçirilecek Pınarbaşı Kültür Merkezi ve Cemevi’nin temeli Pınarbaşı’nda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı bir törenle atıldı.

Gidecek başka yerimiz yok
Semah gösterisi ile başlayan törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, her kültürün, her inancın özgürce yaşanması gerektiğine dikkat çekerek, “Bizim gidecek başka yerimiz yok. Biz bu ülkenin insanıyız. Bu ülkede çocuklarımızı büyüttük, bu ülkenin topraklarına gömüleceğiz. Ufak tefek farklılıklarımızı bir tarafa bırakmalıyız. Alevi, Sünni inancı zenginliğimiz, özgürce yaşansın. Musevi, Hristiyan vatandaşlarımız da özgürce yaşasın. Devlet güçlü olmak zorundadır. Devlet adil olmak zorundadır. Devlet o ırkın, bu mezhebin devleti değil; 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının devleti olmalı ve olmak zorundadır. Barış, demokrasi, özgürlük, adalet ancak bu şekilde tesis edilir.” diye konuştu.
2004 yılından bu yana kentin farklı noktalarında cemevi yaptıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, Pınarbaşı’nda açılacak olan bu cemevinde de Alevi vatandaşların ibadetlerini, gelenek ve göreneklerini huzur içinde yerine getirmelerini diledi.

Hep birlikte hayata geçiriyoruz
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Alevi dernekleri, vatandaşların görüşleri ile hazırladıkları Pınarbaşı Kültür Merkezi ve Cemevi’ni en kısa sürede açmayı dilediklerini belirterek, Pınarbaşı Meydanı, Pınar Caddesi, alt yapı yatırımları, Bornova Stadı, Altındağ Atatürk Spor Kompleksi’nin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti. Atilla, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde terörden arınmış dünyada hoşgörü ve kardeşçe kucaklaşma dileğinde bulundu.

Herkes kardeşçe yaşasın
Törende bir konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Bornova Şube Başkanı Veli Zengin, cemevleri konusunda desteklerini esirgemeyen belediyelere teşekkür etti. Alevi dedesi İsmail Doğan, İzmir’in her ilçesinde erdemli bir eylem başlatan, ezilen insanların kardeşliği için almış olduğu güzel kararla cemevleri yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’nın da Başkan Kocaoğlu’nun başlattığı bu erdemli hareketi devam ettirmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Doğan, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız arıtma yapıyor, üreticilerin yanında yer alıyor, tarıma destek veriyor. Sadece cemevlerini değil kiliseleri, tarihi yerleri restore ederek kültürümüze kazandırıyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, 4 yıldır bu görevde olduğunu ve her yıl bir veya iki kere İzmir’e ya temel atma ya da açılış törenine geldiğini belirterek, “Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Pınarbaşı bölgesinin böyle bir tesise ihtiyacı vardı. Alevilerin temel hak ve özgürlükleri ötelenmiş, geri plana bırakılmış. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde birinci talebimiz herkesin kardeşçe yaşayabileceği bir ortam” dedi.

Temmuz’da tamamlanacak
Bornova Belediyesi tarafından yapılacak Pınarbaşı Kültür Merkezi, toplam 1207 metrekarelik inşaat alanında hayata geçiriyor. Pazaryeri’nin karşısında, 7064 sokak ile 7039 sokak kesişiminde bulunan arazide temel altı izolasyon çalışmaları tamamlandı. Zemin artı iki kat olarak projelendirilen Pınarbaşı Kültür Merkezi’nin Temmuz 2017’de tamamlanması öngörülüyor.
Geçici sergi alanı ile gasilhane ve kurban kesim odasının da bulunacağı Merkez’in projesi, bölgede yaşayan vatandaşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillendirildi. İki çok amaçlı salon, okuma salonu ve dersliklerin bulunacağı Pınarbaşı Kültür Merkezi’nde yemekhane ve mutfak ile toplantı ve taziye odası da düşünüldü.

Sosyal Medya da Paylaş