Rehabilitasyon merkezi ve klinik hizmetleri 

r1

Büyükpark içindeki Bornova Belediyesi’ne ait klinikte hayvanseverler tarafından getirilen kedilerin kısırlaştırma işlemi gerçekleştiriliyor. Vatandaşların sokak hayvanları ve sahipli hayvanlarla ilgili şikayetleri de yerine gidilerek değerlendiriliyor. Bornova Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik olarak verdiği hizmetlerin kalitesini artırmak için Pınarbaşı’nda Kedi Köpek Rehabilitasyon Merkezi’ni de hayata geçirdi. Merkez, sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda tedavi edilmesi ve normale dönmeleri için kullanılıyor. Merkez’e gün içerisinde Belediye ekiplerince getirilen sokak hayvanlarının tedavi ve kısırlaştırma işlemleri de yapılıyor.

Hayvan ambulansı

r2

Bornova Belediyesi hayvan ambulansı, yaralı ya da acil tedaviye ihtiyaç duyan sokak hayvanları için çalışıyor. Hayvan ambulansı mesai saatleri içerisinde ortalama 10 sokak hayvanını bulundukları yerden alıp Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’ne getirerek tedavilerini yapıyor.

İlkokul öğrencilerine “Hayvan Sevgisi” eğitimleri

IMG_7282

Veteriner İşleri Müdürlüğümüz, ilçedeki ilkokullarda ‘Doğa ve Hayvan Sevgisi’ eğitimleri de veriyor. Belediyemizin uzman veteriner hekimleri tarafından verilen eğitimlerde, evde hayvan beslemenin getirdiği yükümlülüklerden, ısırmalarda yapılacaklara, sokak hayvanlarına yapılabilecek yardımlara kadar pek çok konuda bilgi veriliyor. Ayrıca ilçe sınırları içindeki okullara İnsan, Çevre ve Veteriner Halk Sağlığı konularında bilgilendirmek amacıyla eğitimler veriliyor.

Susuz kalmasınlar diye

c7d6d1ce-64e4-4919-a1ac-4fa617ecd588

Sokak hayvanlarına yapılan bakım ve tedavi hizmetlerinin yanısıra özellikle yaz aylarında sokak hayvanlarının susuz kalmaması için ‘beslenme odakları’ da Bornova’daki tüm parklarda önemli bir işlev görüyor.

Sokak hayvanlarına özel yuva

asdasdasd

Özellikle kış aylarında yiyecek, içecek ve su sıkıntısını yoğun olarak yaşayan sokak hayvanlarına sıcak yuvalar hazırlandı. Hazırlanan kulübeler Bornova’nın mahallelerine ve köylerine yerleştirildi.

Kedi Evleri

kedievi_yeni (1)

Demir bir profil içinde koruma altına alınan kediler iç kısmında mama ve su kapları da konulan evlerde hem soğuklardan korunuyor hem de beslenme ihtiyaçları karşılanıyor. Kedi evlerinin düzenli bakımları ve temizlikleri de Bornova Belediyesi ekipleri tarafından yapılıyor.

Mutlu Kuş Evleri

kus_Evleri

Down sendromlu çocuklar kalplerindeki sevgiyi kuşlara sığınacakları sıcak yuvalar yaparak gösterdi. Bornova Belediyesi, Ulusal Down Sendromlular Derneği ve Yeni Yüksektepe Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Mutlu Kuş Evleri Projesi”yle Bornova’da kuşların sığınacakları rengarenk yuvaları oldu.

Büyükpark Kedi Kliniği

Büyükpark Kliniğimize (0232) 999 29 29 – 1280 nolu telefondan ulaşılmaktadır.

Bir kedi gördüm sanki, Bornova’nın herhangi bir yerinde karşınıza mutlu bir can dostumuz çıkabilir. 😊 Lütfen onları görmezden gelmeyin. 🐾💞 😻