BİR YAKINIMIZI KAYBETTİK NE YAPMALIYIZ ?
Bornova Belediyesi tarafından yürütülen cenaze işlemleri sadece hafta içi 08.30-17.30 mesai saatleri içerisinde yapılmakta olup resmi ve dini tatiller, hafta sonları ile hafta içi akşam 17.30 – sabah 08.30 saatleri arasında Bornova ilçe sınırları içinde evde meydana gelen ölüm vakalarında Bornova Toplum Sağlığı Merkezi tarafından cenaze hizmeti verilmektedir. Vatandaşlar cenaze işlemleriyle ilgili mesai saatleri dışında Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nün 188 numaralı telefonundan başvuruda bulunabilirler. İlgili nöbetçi hekime durum bildirilecektir.
Cenaze defin işlemleri, Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Adres: Ergene Mah. 2 Sokak No: 7 K: 1 Bornova olup Hükümet Konağı’nın yan tarafındadır. Yeri bulamayacağınızı düşünüyorsanız 999 29 29 numaralı telefondan dahili 5501 numarayı arayarak yardım alabilirsiniz. Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bizzat gelerek müracaat edebileceğiniz gibi telefonla bildirimde de bulunabilirsiniz. Sağlık İşleri Müdürlüğü ana santralin bulunduğu binadan ayrı olduğu için zaman zaman teknik nedenlerle dahili bildirim numarası olan 5501 numaralı telefona ulaşmada sıkıntı yaşanabilmektedir. Bu durumda lütfen 999 29 29 numaralı telefonu arayarak cenaze bildiriminiz olduğunu belirtiniz. Size ulaşılacaktır. Bildirimde bulunurken vefat eden kişinin adı, cenazenin bulunduğu adres ve ulaşılabilecek bir yakınının telefon numarasını bildirmek gerekmektedir. Belgeyi düzenleyecek hekimi beklerken vefat eden kişinin nüfus cüzdanı, varsa hastalığına ait rapor vd. evraklarını hazırlamanız işlemleri kolaylaştıracaktır.
CENAZEMİZİ ŞEHİR DIŞINDA DEFNETMEK İSTİYORUZ NE YAPMALIYIZ ?YAKINIMIZI MESAİ SAATLERİ DIŞINDA KAYBETTİK. MORGA KALDIRMAK İÇİN NE YAPABİLİRİZ?
999 29 29 / 5501  numaralı telefonları arayarak yardım alabilirsiniz.
Cenazenin şehir dışına çıkarılması için çinko tabut alınması ve cenazenin ilaçlanması zorunludur. Bu işlemlerden sonra Sağlık İşleri Müdürlüğü elemanları tabutu mühürleyerek yol belgesi düzenleyecektir. Yapılacak işlemlerin ayrıntıları için defin belgesi düzenleyen görevlilerden bilgi alabilirsiniz.
 
CENAZENİN YIKANMASI, KEFENLEME VE GÖMÜ İŞLEMLERİ NEREDE YAPILIYOR ?
Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden defin belgesi alındıktan sonra yıkama, kefenleme ve gömü işlemleri Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ölüm belgenizi aldıktan sonra 188 numaralı telefonla iletişime geçebilirsiniz.
 
DEFİN BELGESİ, YOL BELGESİ GİBİ İŞLEMLER İÇİN BORNOVA BELEDİYESİ NE KADAR ÜCRET ALMAKTADIR ?
Bornova Belediyesi cenaze işlemlerine yönelik hiçbir ücret almamaktadır.
 
VEFAT EDEN KİŞİNİN NÜFUSTAN DÜŞMESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?
Vefat eden kişinin nüfustan düşme işlemleri, defin belgesi düzenlenmesini takip eden 10 gün içinde Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yapacağı bildirim sonucunda İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir. Vefat eden kişinin yakınlarının bu konuda girişimde bulunmasına gerek yoktur. Veraset işlemleri için defin belgesini düzenleyen elemanlarımıza danışabilirsiniz.

 

Sosyal Medya da Paylaş