Bornova Belediyesi’nin; binaların depreme dayanıklılığının tespit edilmesinde kullanılan cihaz ve yardımcı ekipmanları Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile birlikte kullanılacak. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında Bornova Belediyesi bünyesinde daha önce faaliyet gösteren Deprem Etüt Merkezi’ne ekipmanlar Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin eğitim çalışmalarında kullanılacak. İhtiyaç duyulduğunda Bornova Belediyesi de hem aletlerden hem de akademisyenlerin bilgisinden yararlanacak.

“Her Yer Kampüs Her Yer Üniversite” sloganı ile hareket eden Bornova Belediyesi yaptığı işbirlikleri ve gerçekleştirdiği projelerle Bornova’da okuyan öğrencilerin eğitimine destek olmaya devam ediyor. Ege Üniversitesi ile bu güne kadar pek çok işbirliği gerçekleştiren Bornova Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Deprem Etüt Merkezi’ne ait 11 cihaz ve yardımcı ekipman Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nde de kullanılacak.

İşbirliği anlaşması Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Süheyda Atalay, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun arasında imzalandı. Protokol aynı zamanda Ege Üniversitesi’ne yeni atanan Rektör Prof. Dr. Hoşcoşkun ile Başkan Atila arasında imzalanan ilk işbirliği oldu.

Deprem kuşağında olan bölgemizde problemli alanların saptanmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak labratuvar çalışmalarıyla gerçekleşeceğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “ Binaların depreme karşı durumunun belirlenmesi çok önemli bir konu. Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da Ege Üniversitemiz ile işbirliğine gidiyoruz. Mühendislik fakültesindeki hocalarımızla görüşerek, değerlendirme yaptık. Bu işbirliği ile cihazlarımızı inşaat bölümündeki öğrencilerimiz de kullanacak. Biz de Ege Üniversitesi’nin teknik bilgisinden yararlanacağız” dedi.

İşbirliği devam edecek

1955 yılında Bornova’da kurulan Ege Üniversitesi’nin ilçenin gelişmesine ve güçlenmesine büyük katkı sağladığını anlatan Başkan Atila, “Biz de göreve gediğimizden bu yana kentimizi ortak akıl ve katılımcı bir anlayışla yönetmeye çalıştık. İlçemizin en önemli yol haritası olan stratejik planımızda Ege Üniversitemizle birlikte yaptık. Buradan başlayan iş birliğini artırarak belediyemizin bütün birimlerinde sürdürüyoruz” diye konuştu. Başklan Atila, göreve yeni başlayan Rektör Hoşcoşkun’a da başarılar dileyerek, “Bu gün yeni atanan sayın rektörümüzle birlikte ilk resmi protokolümüzü gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da Ege üniversitesi ile beraber uyumlu bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin gelişen bir ülke olduğunu belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun, “Üniversitelerin olduğu heryerde, her alanda işbirliği çalışmalarının gerekliliğine inanıyorum. Bornova Belediyesi’nin deprem cihazlarını bizim kullanımımıza vermesi güzel bir işbirliğinin göstergesi. Bunun için de Bornova Belediye Başkanı Olgur Atila’ya teşekkür ederim” diye konuştu.

Mühendislik Fakültesi’nin eğitime ve araştırmalara büyük önem verdiğini anlatan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Süheyda Atalay, “Bornova Belediyesi Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Labaratuvarlarından 11 cihaz ve yardımcı ekipmanlar fakültemize eğitim, araştırma ve topluma hizmet kapsamında verildi. Labaratuvarlarımızın güçlenmesi için yerel yönetimlerle işbirliği yapmak bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Sosyal Medya da Paylaş