Sırrı Aydoğan, “Bugün ikinci ömrüm başladı” dedi

Bornova Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan’ın ismini verdiği Atatürk Mahallesi’ndeki Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. Bornova Belediyesi’nin iki dönem(1977-1980 ve 2014-2019) Belediye Başkanlığı’nı yapan Aydoğan törende duygulu anlar yaşadı. Büyük bir mutluluk duyduğunu dile getiren Aydoğan “Bugün yeniden doğdum. İkinci ömrüm başlıyor. İkinci ömrüm, daha uzun ömürlü olacak” dedi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila sürpriz yaparak 2005 yılında nikahını kıyan Sırrı Aydoğan ile Aliye Aydoğan’ın nikahını tazeledi.

Her yıl bütçesinin önemli bir bölümünü fiziki yatırımlara ayıran Bornova Belediyesi önemli projeleri hayata geçiriyor. Bu doğrultuda 2016 yılında üç kültür merkezini birden projelendiren Bornova Belediyesi, Atatürk Mahallesi’ndeki Kültür Merkezini hizmete açtı. Kültür Merkezi’ne, halen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği görevini yürüten, iki dönem Bornova Belediye Başkanlığı yapan Dr. Sırrı Aydoğan’ın ismi verildi. Atatürk Mahallesi ve çevresinde oturanların hem düğün salonu ihtiyacını karşılayacak hem de söyleşi, panel, dinleti gibi kültürel etkinliklerin yapılabileceği kültür merkezinin açılışına katılan Dr. Sırrı Aydoğan konuşmasını yaptığı sırada gözyaşlarına hakim olamadı.

Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’nin açılışı yoğun ilgiyle gerçekleşti. Törene Sırrı Aydoğan eşi Aliye Aydoğan ile birlikte katılırken, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Bornova Belediye Meclisi üyeleri, TÜFAD Başkanı Şaban Acarbay da açılışta yeraldı.

Yapılan kültür merkezinin önemli bir ihtiyacı karşıladığını dile getiren Atatürk Mahallesi Muhtarı Pakize Namdar, “Hem düğünlerimizi hem de söyleşi, dinleti gibi kültürel etkinliklerimizi burada yapabileceğiz. Bu güzel kültür merkezini mahallemize kazandıran Bornova Belediye Başkanımız Olgun Atila’ya teşekkür ederim” dedi. Namdar, Süleymaniye Caddesi’nde yapılacak pazaryeri için de şimdiden teşekkür ederek, “Başkanımız eksiklerimizi tamamlamak için elinden geleni yapıyor” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’nin hayırlı olmasını dileyerek, “Sırrı Aydoğan benim öğretmenim. Onun bir sözü var. ‘Söz konusu Bornova olunca gönül telinden konuşurum’ der. Ben de bugün O’nun gibi gönül telinden konuşuyorum. Hem izmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hem de Bornova Belediye Meclisi’nde kendisiyle çalışma onurunu yaşadım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da benim öğretmenim. Hedefimiz, kente hizmet noktasında bayrağı her zaman daha da ileri noktalara taşımaktır ” dedi.

Atatürk Mahallesi’ndeki kültür merkezine ismi verilen Dr. Sırrı Aydoğan da davet edildiği kürsüde duygusal bir konuşma yaptı, gözyaşlarına hakim olamadı. “Hitabetiniz ne kadar güçlü olursa olsun bazı duyguları anlatamazsınız” diyen Aydoğan, “Şu anda ben de bunu yaşıyorum. Doğup büyüdüğüm, elimden geldiği kadar hizmet ettiğim Bornova’da, bu kültür merkezine adımın verilmesinden büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum. Bornova Belediye Meclisi’nin tüm üyelerine oy birliği ile aldıkları isminin verilmesi kararı nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

21 Temmuz 1947’de bir Ramazan ayında Bornova’da doğduğunu söyleyen Aydoğan, “Bugün 2 Haziran 2017’de yeniden doğdum. İkinci ömrümün yani bu kültür merkezinin ömrünün daha uzun ömürlü olacağına inanıyorum. Gerçek yaşamın da bu olduğuna inanıyorum” dedi. “Ben memurum. Bu nedenle çocuklarıma çok fazla maddi bir miras bırakamayacağım” diyen Aydoğan, “Şimdi çok mutluyum. Buraya ismimin verilmesini manevi bir miras olarak bırakıyorum. Bu bitmeyen bir mirastır. Tüm gençlere vasiyetim olsun. İsminizi güzel yazdırırsanız bitmeyen bir mirastır o. Bütün ömrümü bir şey için harcadım. Sadece öldükten sonra bana iyi bir adamdı desinler” diyerek sözlerini gözyaşlarıyla tamamladı.

Nikah tazelediler

Yaşlanmanın da güzel olduğunu söyleyen Aydoğan, “Yaşlanınca çok şey görüyorsun. Sayın başkanımızın çocukluğu gözümün önüne geliyor. Babası benim arkadaşımdı. Eşinin ailesiyle aynı sokağın insanlarıyız. Babası, amcaları sınıf arkadaşımdı. Sonra gün geldi. Nikahlarını kıydım. 2004-2009 yılları arasında nikahını kıydığım birçok çiftin annesinin babasının nikahını da ben kıymışım. Bundan güzel birşey olabilir mi” dedi.

Bu sözlerinin üzerine Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila kurdele kesiminin ardından binayı birlikte gezdiği Sırrı Aydoğan’a nikah sürprizi yaptı. Nikah cübbesini giyen Başkan Atila Sırrı Aydoğan ve eşi Aliye Aydoğan’ın nikahlarını tazeledi. Başkan Atila, 2005 yılında eşi Hikmet Atila ile nikahını kıyan Sırrı Aydoğan ve eşinden “evet” yanıtını alıp eş ilan etti. Temsili nikahın şahitleri ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, CHP Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar ve Bornova Belediye Meclisi Eski Üyesi Mevlüt Hepseven oldu.

Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi

Yaklaşık 1600 metrekare inşaat alanına sahip olan Atatürk Mahallesi Kültür Merkezi’nde 350 ve 280 kişilik iki çok amaçlı salon yer alıyor. Düğün salonu hizmetinin de verileceği Kültür Merkezi’nde oda nikahı bölümü, gelin odaları, bebek bakım odaları, idari ofisler ile fuaye alanları bulunuyor. Zemin kattaki 280 kişilik salon hem söyleşi, dinleti gibi etkinlikler için hem de nikah törenleri için kullanılabilecek.

Sosyal Medya da Paylaş