ÖLÇÜ VE TARTI ALETi KULLANAN MÜKELLEFLERİN DİKKATİNE 2019 YILI

KANUNİ ZORUNLULUKLAR

Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü Elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogram’lar muayene ve damgalama işlemine tabidir.  İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak yasaktır. Arızalı ölçü ve tartı aletleri, Ölçüler ve Ayar Biriminden tamir izin formu almadan teraziler tamir ettirilemez. Ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Mali Hizmetler Müdürlüğü ölçü ayar memuru dışında hiç kimse tarafından sökülemez takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Birirmine müracaat edilmek zorundadır. Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya aittir.

MUAYENEDE BULUNACAKLAR İÇİN,   YAPILACAK İŞLEMLER

Otomatik tartı aletleri, 1 ve 2’nci sınıf otomatik olmayan (Hassas) elektronik ve mekanik tartı aletleri ile tartım kapasitesi 2 bin kilograma kadar olan 3. ve 4’üncü sınıf elektronik tartı aletleri için Yetkili Muayene Servislerine, Tartım kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan ve belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan III. ve IV’ üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile, bu yerler dışında; yay ve elektronik tertibatı bulunmayan, tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli teraziler için ilgili Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna periyodik muayene müracaatında bulunulacaktır.

Pazarcı Esnafımızın kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin her iki yılda bir 1 Ocak – 28 Şubat 2019 tarihleri arasında Belediyemiz Ölçüler ve Ayar Birimine beyannamesini vermek zorundadır. Beyannamesi verilecek olan terazilerin “Cinsi, Kapasitesi, Seri Numarası, Markası, Modeli, Üretim Yılı, Taksimat Aralığı  (d ), Muayene Sabiti ( e ) değerleri” bilinmek zorundadır. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecektir. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.

CEZAİ İŞLEMLER

İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş ve damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerini kullananlara 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesine göre  (2018 Yılı için 2.101.00 TL )  idari para cezası uygulanacaktır.
Yukarıda belirtilen iş ve işlemleri yapmayan esnaf hakkında 01 Mart 2019 tarihinden itibaren 3516 sayılı  ölçüler ve ayar kanununa göre, para cezası ile birlikte Bornova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Kabahatler Talimatnamesi hükümlerine istinaden Belediye Encümenince (2018 Yılı için 259.00 TL) idari para cezası uygulanarak ölçü tartı aletlerine el konulup kamu mülkiyetine geçirilecektir.

İLETİŞİM İÇİN

İletişim hizmeti alabilmek için 0535 435 43 92 nolu telefondan Ölçü Ayar Memuru Kemal AYTUN’u arayabilirsiniz. Cezai bir durumla karşılaşıp mağdur olmamanız için yukarıda belirtilen hususlara uyulmasını rica eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.   ADRES:  554 Sk. No:6  MERKEZ KAPALI PAZARYERİ, KATLI OTOPARK ALTI, PEHLİVANOĞLU MARKET KARŞISI                                         

Periyodik Muayene Müracaat Formu                                                                                     

Yetkili Tamirciler için, İlk Muayene Müracaat Formu                                                                                                                                                                     

Bornova Belediyesi 2. Kısa Film Yarışması Ön Değerlendirme Sonuçları

Ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda, aşağıda belirtilen 20 filmin oy birliğiyle finale kalmasına karar verilmiştir.
1- FİLMİN ADI: APARTMAN
YÖNETMENİN ADI SOYADI: BELKIS BAYRAK
2-FİLMİN ADI: BIRAKTIĞIN YERDEN
YÖNETMENİN AD SOYADI: VOLKAN GÜNEY EKER
3-FİLMİN ADI: DEMİR LEYDİ
YÖNETMENİN ADI SOYADI: ALİYE CEYLAN
4-FİLMİN ADI: GÜNAYDIN
YÖNETMENİN ADI SOYADI: CANER MENEMENCİOĞLU
5-FİLMİN ADI: İMPARATORLUKTA ZOR BİR GÜN
YÖNETMENİN ADI SOYADI: SEZEN KAYHAN
6-FİLMİN ADI: İZ
YÖNETMENİN ADI SOYADI: ALPEREN YAVUZ KOÇ
7-FİLMİN ADI: KELİMELER
YÖNETMENİN ADI SOYADI: A.MUSTAFA EKER- UFUK KİRAZ
8-FİLMİN ADI: KİRACI
YÖNETMENİN ADI SOYADI: BERKAY HASBAY
9-FİLMİN ADI: O SATTE ORADA NE İŞİ VARMIŞ?
YÖNETMENİN ADI SOYADI: CENKER EKEMEN
10-FİLMİN ADI: ÖĞLE TENEFFÜSÜ
YÖNETMENİN ADI SOYADI: OZAN YOLERİ
11-FİLMİN ADI: PRENSES MODEL
YÖNETMENİN ADI SOYADI: DİLAN ENGİN
12-FİLMİN ADI: RAMAZAN STRİKE
YÖNETMENİN ADI SOYADI: SERKAN UZUNYOL
13-FİLMİN ADI: SALI
YÖNETMENİN ADI SOYADI: HÜSEYİN BAKİ KARATAŞ
14-FİLMİN ADI: SEN ADAM MISIN?
YÖNETMENİN ADI SOYADI: ALİHAN ERBAŞ – HARUN KÖYBAŞI
15-FİLMİN ADI: SİYAH VE BEYAZ
YÖNETMENİN ADI SOYADI: AHMET SAMİ KURİŞ
16-FİLMİN ADI: TAHTA KURUSU
YÖNETMENİN ADI SOYADI: TUNAHAN KURT
17-FİLMİN ADI:TAN
YÖNETMENİN ADI SOYADI: TARIK ÖZDEMİR
18-FİLMİN ADI: TOPRAĞIN KADINLARI
YÖNETMENİN ADI SOYADI: MELİH BAŞAL
19-FİLMİN ADI: UÇAK
YÖNETMENİN ADI SOYADI: SİNAN KOCA
20-FİLMİN ADI: VAHİDE
YÖNETMENİN ADI SOYADI: BURKAY DOĞAN

Not: Sıralama, Film Adlarına Göre Alfabetik Olarak Yapılmıştır. Katılan Tüm Katılımcılarımıza Teşekkür Ederiz…

Arıcılık Kursu

Ocak ayında düzenleyeceğimiz Arıcılık kursu için kayıtlarımız 5-30 kasım tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için kursiyerlerin Bornova’da ikamet ettiklerine dair İkametgah Belgesi, Bir (1) adet vesikalık fotoğraf ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi getirmeleri gerekmektedir.

Bilgi için : 999 29 29 Dahili: 2404