9 Eylül ruhu İzmir’in kurtuluşunun 96’ncı yılında Bornova’da düzenlenen törenlerle yeniden yaşandı. Ege Üniversitesi Hastanesi’nin önünde bulunan 9 Eylül Şehitliği’ndeki anma ile başlayan törenler Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun hemen öncesinde kente baktığı Belkahve’de devam etti. Atatürk Anıtı önündeki tören alanında bir konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bugün özgür bir vatandaş olarak yaşamamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve onun yüce ülküsü her zaman yaşayacak. Bornovamızda bugüne kadar yaptığımız her şeyde Atatürk ve onun ilkeleri var. Hep böyle olmaya devam edecek” dedi.

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yılı Bornova’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Törenlerin ilki Ege Üniversitesi Hastanesi önündeki 9 Eylül Şehitliği’nde yapıldı. Saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın ardından Anıt’a Garnizon, Kaymakamlık ve Belediye çelenkleri konuldu. 9 Eylül 1922’de Bornova’dan İzmir’e girerken şehit olan askerlerin anısını yaşatan anıttaki törenin ardından İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunda anlamlı bir yeri olan Bornova Belediyesi’nin Ata Anı Evi’nin de bulunduğu Belkahve’de tören düzenlendi. Buradaki törene; Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Bornova Garnizon Komutanı Vekili Topçu Albay Abdullah Katırcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Belkahve’de anlamlı tören

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluşun hemen öncesinde süvarilerle birlikte kente baktığı Belkahve’de, o günlerin ruhu yaşatıldı. Başta gaziler ve genç sporcular olmak üzere vatandaşların Türk Bayraklarıyla katıldıkları etkinlikte Atatürk Anıtı’nın önünde bağımsızlık meşalesi yandı. Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Eylem Dokur ve Ahmet Seçilmiş’in birlikte okuduğu “Kurtuluş Destanı” isimli şiir duygu dolu anlar yaşattı. Bornova Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin zeybek gösterisi törene ayrı bir renk kattı. Bornova Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’nun Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve kahramanlık türkülerinden oluşan mini konseri de büyük beğeniyle izlendi. Törene katılanlar Koro’ya coşkuyla eşlik etti. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, 2016 yılında Belkahve’de açılan Ata Anı Evi’ne yaptıkları katkılar nedeniyle Rahim Sağ, Fehmi Zümrüt, Hakkı Ersoy ve Ziya Öğütcen’e teşekkür belgesi verdi.

Bornova’da yapılan her işte Atatürk var

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Belkahva’deki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 9 Eylül’ün bağımsızlık şarkılarnıın söylendiği gün olduğunu belirterek, “9 Eylül, bir milletin küllerinden yeniden doğuşuna dünyanın tanık olduğu destanın günüdür. Büyük Atatürk’ü dünyanın sayılı liderlerinden biri yapan, zor şartlarda biraraya gelmenin, birlik olmanın, millet olmanın günüdür 9 Eylül” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Eylül 1922’de Belkahve’den İzmir’e baktığını hatırlatan Başkan Atila, “Bu heyecanı 96 yıl önce burada yaşandığı sıcaklıkla hissetmeye devam ediyoruz. 9 Eylül sabahı süvarilerimizin Bornova’ya girmesiyle tüm ülkemizin bağımsızlığı müjdelenmiş oldu. Biz Bornovalılar 9 Eylül 1922 sabahı Belkahve’den kente giren kahraman askerlerimizin yeniden yaşamımıza kazandırdığı bağımsızlık ve özgürlüğümüzün anlamını çok iyi biliyoruz. Bugün özgür bir vatanda yaşamamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve onun yüce ülküsü her zaman yaşayacak. Bornovamızda bugüne kadar yaptığımız her şeyde Atatürk ve onun ilkeleri var. Hep böyle olmaya devam edecek” diye konuştu.

Sosyal Medya da Paylaş