• Müdür

  Emel BALCIOĞLU

 • Telefon

  999 29 29

 • E-mail

  kadinaile@bornova.bel.tr

 • Görev Tanımı

  Sosyal hizmet müdahalesinin ve takibinin gerçekleştirilmesi,çocuk ,genç, kadın,erkek bireylere ve ailelerine koruyucu,önleyici,destekleyici,geliştirici,rehberlik ve danışmanlık odaklı sosyal hizmetlerin,hizmete erişim kolaylığı esasıyla bir arada ve gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşları,yerel yönetimler,üniversiteler,sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler ile işbirliği içinde sunulduğu Bornova Belediyesi Başkanlığına bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün, kuruluş ve işleyişine,yürütecekleri hizmetlere ilişkin usul ve esaslar ile merkezde çalışan personelin görev,yetki ve sorumluluklarını belirlemektir.

 • Faaliyet Alanı

  a) Aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

  b) Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

  c) Kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak üzere; kadınlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

  e) Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık hizmeti sağlamak

  ı) Kadın, çocuk ve ailelere yönelik eğitsel faaliyet ve projeler yürütmek, konferans, seminer ve benzeri etkinlikler düzenlemek; kültür ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirmek.

  i) Alan taramasında elde edilen bilgileri değerlendirmek ve bunları ilgili uygulayıcı kurum ve kuruluşlara aktararak hizmetlerin geliştirilmesine ve yeni hizmet modellerinin oluşturulmasına yardımcı olmak.

 • Hizmetler

  Danışma Merkezleri;
  Şehit Er Adem Bilaloğlu Çamdibi Sosyal Tesisi :
  Çamdibi Kadın Danışma Merkezi Bilgi için 999 29 29 dahili: 4705-4706
  Aysel Bayraktar Doğanlar Kültür Merkezi :
  Doğanlar Kadın Danışma Merkezi
  Bilgi için 999 29 29 dahili: 4907
  *Çamdibi Kadın Danışma Merkezi’nde merkezden danışmanlık hizmeti alan kadınların kurduğu tiyatro grubu her yıl sahneye koyduğu kadın oyunlarıyla tiyatro severlerle buluşmaktadır. Kadınlara yönelik her türlü sosyal ve kültürel desteğin sağlandığı merkezde başta şiddet olmak üzere her türlü danışmanlık hizmetleri psikologlar tarafından;
  Psikolojik ve Aile Danışmanlık Hizmetleri
  Kadın Sağlığı Eğitimi
  Anne-çocuk Eğitimi
  Evlilik Öncesi Eğitim
  Kişisel Gelişim Eğitimleri
  verilmektedir.
  Ayrıca; geri dönüşüm atelyesi çalışmaları talep doğrultusunda danışmanlık merkezlerinde verilmektedir.
  Geri Dönüşüm Atelyesi (mum yapımı, dekoratif ev aksesuarları, ahşap boyama, sabun yapımı, resim terapi)
  *Eğitimler ve atelye çalışmaları haftada birgün sabah ve birgün öğleden sonra olmak üzere 2 saat yapılmaktadır. Günler; talebe göre belirlenecektir.
  Ayrıntılı bilgi için 999 29 29 dahili: 3312-4706-3300-4907
  Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezleri;
  Evka-3 Yağmur Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi :
  Bilgi için 999 29 29 dahili: 3816-3817-3818
  Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi :
  Bilgi için 999 29 29 dahili: 3300
  *Evka-3 ve Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi içinde yer alan merkezlerimiz, kadınların sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla haftanın 2 günü 3 saat süreyle çocuklarını güvenle bırakabilecekleri bir ortam sunmaktadır. Ayrıca; Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde psikolojik ve aile danışmanlık hizmetleri kadın sağlığı eğitimi, anne-çocuk eğitimi, evlilik öncesi eğitimi, kişisel gelişim eğitimi verilmektedir.

  Hoşgeldin Bebek Paketi :
  Bilgi için 999 29 29 dahili: 3816-3817-3818
  *Hayata gözlerini Bornova da açarak ailemize katılan bebekleri Hoşgeldin Bebek Paketi ile karşılamaktayız. 2016 yılında başlayan proje kapsamında ailelerimize bebeklerinin en özel anlarını not alabilecekleri anı defteri, zıbın, kundak ve oyuncak kedinin bulunduğu paket hediye ediyoruz.

 • Dökümanlar

 • Organizasyon Şeması

Sosyal Medya da Paylaş