Bornova Belediyesi geleceğin bilim insanlarını yetiştiriyor
Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde geleceğin bilim insanlarını yetiştiren Bornova Belediyesi, “Köyde Hayat Var” sloganı ile yeni bir projeyi hayata geçirdi. Mahalle statüsü alarak Bornova’ya bağlanan köylerde çocuklara yönelik Bilim Piknikleri başlatıldı. Gün boyu süren etkinlikte yer alan öğrenciler, Güneş gözleminden kimya deneylerine, doğa yürüyüşünden mikroskop ile gözlem yapmaya kadar birçok çalışmaya katılıyor. Bilim şovları ile de eğlenerek öğreniyor
Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi Bilim Ekibi, aileler ve köy muhtarları ile koordineli bir şekilde, köylerde doğa içerisinde belirlenen alanlarda çocuklar için her hafta sonu gün boyu etkinlikler düzenliyor. Sabah 11:00’de başlayıp 17:00’ye kadar süren etkinlikler Bornova Belediyesi’nin ikramları ile piknik havasında geçiyor.
Canlıların yaşam alanları inceleniyor
Teleskop ve Stereo mikroskop ile gözlem yapan öğrenciler, Güneş ve göktaşlarını inceliyor. Serbest düşme deneyi yapıp, kimya atölyesinde yaptıkları bilim şovları ile eğleniyor. Doğa yürüyüşüne çıkan öğrenciler canlıların yaşam alanlarını yerinde gözlemliyor ve farklı organizmalar toplayarak, topladıkları örnekleri biyoloji atölyesinde mikroskoplar ile inceleme fırsatı buluyor, yaşadıkları köyün jeolojik yapısını araştırıyor.
İlk olarak Beşyol ardından Yakaköy’de gerçekleştirilen Bilim Piknikleri’nin Temmuz ayına kadar süreceğini söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila,“Amacımız Bornovamızın her noktasına ve her bireye eşit hizmet götürmek. Belediyemize bağlanan köylerimizdeki çocuklarımıza özel olarak gerçekleştirdiğimiz projeyi de bu amaçla hayata geçirdik. Onların ufkunu genişletmek istedik. Bu çalışmalara katılan çocuklar belki de geleceğin bilim insanları olacak” diye konuştu.

Sosyal Medya da Paylaş