BBŞT sahnelediği oyunlarla sanatseverlerin ve sanat otoritelerinin büyük beğenisini kazanıyor. Pek çok festivalde ödül alan BBŞT (Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu) bu yıl 7.si gerçekleştirilen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri töreninde “Kral Lear” oyunu ile “En İyi Prodüksiyon” dahil 4 dalda ödüle layık görüldü. Sahne Tozu Tiyatrosu, Haldun Dormen Sahnesi’nde gerçekleştirilen törende BBŞT oyuncuları ödüllerini tiyatro dünyasından değerli isimlerin elinden aldı. Ödül törenine katılan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila “Bornova Belediyesi olarak amacımız bütün iyilikleri ve güzellikleri tiyatro oyunlarıyla sergileyebilmek. Barışı ancak böyle sağlayabiliriz” dedi.

Göksel Kortay, Haldun Dormen, Selçuk Yöntem gibi tiyatro dünyasından pek çok değerli ismin katıldığı ödül töreninde 9 dalda ödüle aday olan BBŞT, 4’ünün sahibi oldu. Ödülleri; Göksel Kortay, Haldun Dormen, Selçuk Yöntem gibi üstatlar meslektaşlarına takdim etti. Törenin en prestijli ödülü olan En İyi Prodüksiyon Ödülü’nü Kral Lear ile alan BBŞT’de; “En İyi Sahne Tasarımı” dalında İlker Şahin, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Murat Niyazi Emre ve “En İyi Erkek Oyuncu” dalında da Hakan Taner Yıldırım da ödüllerin sahibi oldu.

BBŞT’nin aldığı ödüllerden büyük gurur duyduğunu belirten Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Bornova Belediyesi olarak sanatsal faaliyetler konusunda her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Amacımız bütün iyilikleri ve güzellikleri oyunlarla sergileyebilmek. Barışı ancak böyle sağlayabiliriz. Böylesine önemli ödülleri almak bizim için büyük gurur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Atila, tüm Bornovalıları büyük emeklerle hazırlanan oyunları seyretmeye davet etti.

BBŞT hazırladığı repertuarla tiyatroseverlerin ilgisini kazanırken diğer yandan da her yaştan yaklaşık 400 kursiyere tiyatro eğitimi veriyor. Tiyatro eğitimi bir dönemde yaklaşık 8 ay sürüyor. Temel tiyatro eğitiminin yanı sıra ilgili pek çok alanda eğitim alan kursiyerler oyun hazırlık sürecinde de bu sürecin her aşamasına katılıyor. Hem profesyonel kadro oyunları hem de amatörlerden oluşan ilköğretim, lise ve yetişkin gruplarının hazırladığı oyunlar her yıl; Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi, Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu ile Çamdibi Nedret Güvenç ve Altındağ Atatürk Kültür Merkezi olmak üzere dört ayrı sahnede seyirci ile buluşuyor. Her Kurs dönemi sonunda, Nisan-Haziran ayları arasında düzenlenen kursiyer oyunları festivali kapsamında seyirci ile buluşuyor.

Bu arada Bornova Belediyesi çocuk ve gençlik tiyatrosu yaz dönemi kurs kayıtları başladı. Ücretsiz olan kurslar 3 Ağustos Çarşamba günü kursiyerlerin seçtiği merkezde başlayacak. Yaz kursları için son başvuru tarihi 31 Temmuz.

Sosyal Medya da Paylaş