• Müdür

  Murat Niyazi EMRE

 • Telefon

  Danışma: (0232) 9992929/3610

  Sevda Şener Sahnesi Gişe: (0232) 9992929/3709

 • E-mail

  tiyatro@bornova.bel.tr

 • Görev Tanımı

  İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Madde 27 de yazıldığı gibi; “Herkes, topluluğun kültürel yaşamına özgürce katılma, sanattan yararlanma ve bilimsel gelişmeye katılarak onun yararlarını paylaşma hakkına sahiptir.” den yola çıkarak ve Anayasamızın temel bir hak olarak güvence altına aldığı sanatı, özellikle tiyatro sanatını, bütün insanlık için ortak değerler üzerinden doğru yargılara varılmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirerek toplumda sanatı ve estetik duyguları geliştirmek amacıyla; dil, din, ırk, cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetilmeksizin Müdürlük faaliyetlerimiz herkese açık olarak gerçekleştirilmektedir.

   

  Müdürlüğümüz, tiyatro sanatının estetik normlarına uygun, halkın ihtiyaçları, istekleri ve günün teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurularak planlanmakta ve sürekli güncelleştirilmektedir.

  Müdürlüğümüz hedefleri olan;

  • Tiyatro sanatı ile ilgili araştırmalar yapmak,
  • Yerli oyun yazarlarının yetişmesine ve eserlerinin sergilenmesine imkan tanımak,
  • Yerli ve yabancı tiyatro eserlerinin seçkin örneklerini seyirciye ulaştırmak

  İzlenebilirlik, Denetlenebilirlik, Dokümante edilebilirlik ve Sürdürülebilirlik” kriterleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 • Faaliyet Alanı

  Müdürlüğümüz, Bornova Belediyesi Meclisinin 03.09.2013 tarih ve 143. Nolu oturumunda, oy birliği ile alınan karar gereği kurulmuştur. Ancak, Bornova Belediyesinin tiyatro faaliyetleri uzun yıllar öncelere dayanmaktadır. Müdürlüğümüz, Ege Bölgesi belediyeleri içerisinde tek ilçe tiyatro müdürlüğüdür, ülkemizdeki sayılı belediye şehir tiyatrolarından da birisidir.

  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) faaliyetlerine 1992 yılının Mart ayında başlamıştır.

   

  İlk çocuk oyunumuz “Çizmeli Kedi” ve “Kuşlar İzmir Üstünde Uçar” adlı şiir dramatizasyonu Oskar Sinemasında sahnelenmiştir. 1995 yılında BBŞT, Hollanda ve Almanya’dan davet alarak “Ada” adlı oyunu sahnelemiştir. Tiyatromuz 1999 yılından itibaren üst üste  4 yıl Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ne (Ethos Festivali) davet edilmiştir.

  2000-2007 yılları arasında “Rol Ofisi“, “Yağmurla Gelen” “Ermiş’in Köpeği” “Kırmızı Balon” “Küçük Prens” “Don Kişot“, “Islıksever Max“, “Geçmiş Zaman İzinde“, “Teneke Şövalyeler“, “72.Koğuş“, “Helikopter“, “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu“, “Zor Nikahı“,”Açık Aile“, “Öteki Dünyaya Götürecek Değilsin Ya“, ” Kadınlarda Savaşı Yitirdi“, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz“, “Maymun Davası“, “Git Gel Dolap” , “Dışarda Kapının Önünde“, “Beceriksizler“, “Tanrı“, “Caligula“, “Ah Endülüs Ah“, “Hamlet Renkli Türkçe“, “Çürük Elma“, “Rumuz Goncagül“, “Hamlet” ve “Othello” oyunlarını sahnelemiş, ayrıca Ankara Ethos Tiyatro Festivali’ne katlan BBŞT “En İyi Eğitim Veren Kurum” ödülüne layık görülmüştür.

  2007-2008 sezonuyla beraber yeni bir yapılanmaya giren BBŞT, İzmir’in Devlet Tiyatrosu’ndan sonraki tek kadrolu kurum tiyatrosu olma niteliğine kavuşmuş, bu sezon içinde “Böcek“, “Klakson Borazanlar ve Bırtlar” ve “Fizikçiler” adlı profesyonel oyunların da içinde bulunduğu 22 ayrı oyuna imza atmış ve bu oyunları sezon içinde 133 defa sahnelemiştir.

  2008-2009 sezonunda “Yedi Kocalı Hürmüz” , “Mutlu Son” , “Soytarılar Okulu” ve “Popcorn” adlı profesyonel oyunların da içinde bulunduğu 20 ayrı oyun hazırlanmış ve bu oyunlar sezon içinde 128 defa sahnelenerek 23338 seyirciye ulaşılmıştır.

  2009-2010 sezonunda prömiyeri yapılan “Oyunun Oyunu” adlı oyunun ardından 8 Mart 2010 Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Türk Tiyatrosu’nun duayen kadın tiyatrocularından Prof. Dr. Sevda Şener’in ismi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi tiyatro salonuna, Nedret Güvenç’in ismi Çamdibi Kapalı Pazaryeri tiyatro salonuna ve Yıldız Kenter’in ismi Altındağ Rekreason Alanı’ndaki tiyatro salonuna bir tören düzenlenerek verilmiş ve değerli sanatçılarımızın da katıldığı “Marat/Sade” adlı oyunumuzun prömiyeri Sevda Şener Sahnesi’nde gerçekleştirilmiştir.

  2009-2010 sezonunda oynanmaya başlanan “Oyunun Oyunu” ve “Marat/Sade” adlı oyunlar seyirciden gelen yoğun talep nedeniyle, “İşgüzar Bir Tekerrür” adlı oyunumuzla birlikte 2010-2011 sezonunda Sevda Şener Sahnesi’nde ve Konak Sabancı Kültür Sarayı’nda oynanmış, ayrıca “Marat/Sade” adlı oyun 15. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılmıştır.

  2011 – 2012 sezonuna Bertolt Brecht’in “Arturo Ui’nin ÖnlenebilirYükselişi“adlı oyunuyla başlayan ve 16. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılan Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, sezonun ikinci oyunu olarak “Ermişler Ya Da Günahkarlar” adlı oyununu oynamıştır.

  2012-2013 sezonuna “Kuşlar” adlı çocuk oyunuyla başlayan BBŞT, “Bu Mutlu Günümüzde” isimli yetişkin oyununun ardından “Cadı Kazanı” adlı oyunla perdelerini açmıştır.

  Seyirci tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan ve 4. Bedia Muvahhit Ödülleri’nde yılın en başarılı prodüksiyonu, en başarılı yardımcı kadın oyuncusu, en başarılı yardımcı erkek oyuncusu ve en başarılı sahne tasarımı ödülleri, 13. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde yılın en iyi Ensemble’ı (canlandırmada bütünlük) ödülü ile Rotary 1. Tiyatro Ödülleri’nde en başarılı dramaturg, en başarılı dekor tasarımı, en başarılı yardımcı erkek oyuncu ödüllerini alan “Cadı Kazanı“, 2013-2014 sezonunda da seyircisiyle buluşmuştur. 2013-2014 sezonunun ikinci oyunu olan “Tom, Dick ve Harry” ile perdelerini açan BBŞT bu oyunla, Rotary 1. Tiyatro Ödülleri’nde en başarılı koreografi, 5. Bedia Muvahhit Ödülleri’nde yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu ve yılın en başarılı genç kuşak oyuncusu ödüllerine layık görülmüştür.

  2014-2015 tiyatro sezonunda Dario FO’nun bir oyunu olan “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” ve Pierre MARIVAUX’un “Köleler Adası” adlı ana kadro oyunları ile perdelerini açan BBŞT, aynı zamanda 2014’ün ilk döneminde  “Keşanlı Ali Destanı”, “Üç Kuruş İçin” yetişkin kursiyer ve “Tersine Akan Nehir” ve “Hayvanlar Toplantısı” adlı çocuk kursiyer oyunlarını da sergilemiştir.

  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, profesyonel kadrosu ve sistemiyle, Bornova Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü’nün kurumsal çatısının koruması, finansal gücü ve güvencesi altında hedeflerini büyüterek, gerek sahneleyeceği oyunlar ve üreteceği projelerle gerekse verdiği eğitim ile çağın gerektirdiği modern anlayışı yakalamaya çalışmaktadır.

  Sergilenen tiyatro oyunları dışında tiyatro ve dijital film atölyesi kursları, bir çok mahalleden kursiyerin katılımları ile her geçen yıl artarak sürdürülmekte, ortaya çıkan ürünler o yıl içerisinde sahneye konmaktadır.

  Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrolarının tarihçesi, kadrosu, repertuarı ve dönemsel tiyatro oyunu programları hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bağlantısı bulunan web sitemizde bulabilirsiniz: bbst.bornova.bel.tr

 • Dökümanlar

 • Organizasyon Şeması

  tiyatro_org_sema

Sosyal Medya da Paylaş