• Müdür

  Yaşar AYDIN

 • Telefon

  (0232) 999 29 29 / 5100, 5101, 5102, 5103, 5104, 5105, 5106, 5107, 5108, 5110, 5111

 • E-mail

 • Görev Tanımı

  Cumhuriyetle birlikte, yapılanma sürecine giren Türkiye Cumhuriyetinin Polis Nizamnamesi yürürlükten kaldırılmak yerine 3201 tarihli Emniyet Teşkilatı Kanunu ikna edildi. “Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu “ kanunun da yürürlüğe girmesinden sonra Emniyet Teşkilatında ki polis mevcudu süratla artmaya başladı.

  Bir müddet Emniyet Teşkilatında önemli değişmeler olmadı. Ancak, 11 mayıs 1953 tarihinde 6085 sayılı Karayolları Trafik Kanunu yürürlüğe konularak trafiğin düzenini ve denetimini sağlamak üzere Trafik Zabıtası kuruldu. Değişen dünya şartlarında toplumsal olayların artış göstermesi üzerine 1965 yılında çıkarılan “ Toplum Zabıtası Kurulması Hakkında Kanunda  İl Emniyet Müdürlükleri bünyesinde toplumsal olaylara müdahale etmek üzere Toplum Zabıtası Müdürlükleri kuruldu.

  2000 yıllara gelindiğinde ise, 2005 yılında yeniden düzenlenen 5393 sayılı Belediye Kanunu ile Zabıta hizmetleri son şeklini almıştır.

 • Faaliyet Alanı

  Belediye zabıtası, belediye sınırları içinde beldenin düzenini, belde halkının sağlık ve huzurunu, ( yetkili organların bu amaçla alacakları kararların yürütülmesini) sağlamak ve korumakla; belediye suçlarını işlenmesini önleyici tedbirlerin almakla ve işlenen belediye suçlarının takiple mükellef bir kolluk kuvvettir. Görevini yaparken zabıtaya karşı gelenler, kolluk kuvvetlerine karşı gelenler gibi cezalandırılır.

  “Merkez ‘’ Bölgesi Denetim ve Kontrol Ekibi Görev Bölgesi;

  İlçemiz Kızılay Mahallesi ,Kazım Dirik Mahallesi,Evka -4 Mahallesi, Evka -3 Mahallesi, Erzene Mahallesi, Ergene Mahallesi, Atatürk Mahalleleri ve Beşyol Köyü, Çamiçi Köyü, Çiçekli Köyü, Eğridere Köyü, Karaçam köyü, Kayadibi Köyü, Sarnıç Köyü ve Yaka Köylerinden oluşup, kadrosu Amir veya Kömiser kontrolündeki memurlardan oluşur.

  ”Çamdibi” Bölgesi Denetim ve Kontrol Ekibi Görev Bölgesi;

  İlçemiz dahilindeki Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Rafetpaşa Mahallesi, Meriç Mahallesi, Çınar Mahallesi, Gaziosmanpaşa Mahallesi, Barbaros Mahallesi, Tuna Mahallesi, Zafer Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Merkez Mahallesi, Serintepe Mahallesi, Koşukavak Mahallesi, Çamkule Mahallesi ve Birlik Mahallelerinden oluşup kadrosu Amir veya Komiser kontrolündeki memurlardan oluşur.

  ”Doğanlar”Bölgesi Denetim ve Kontrol Ekibi Görev Bölgesi;

  İlçemiz Yeşilçam Mahallesi, Naldöken Mahallesi, Mevlana Mahallesi  ve Doğanlar Mahallelerinden oluşup kadrosu Amir Veya Komiser kontrolündeki memurlardan oluşur.

  ”Pınarbaşı”Bölgesi Denetim ve Kontrol Ekibi Görev Bölgesi;

  İlçemiz Yunus Emre Mahallesi, Ümit Mahallesi, Kemalpaşa Mahallesi, Egemenlik Mahallesi, Işıklar Mahallesi ve Karacaoğlan Mahalleleri ve Gökdere Köyü ve Kavaklıdere Köylerinden oluşup kadrosu Amir veya Komiser kontrolu memurlardan oluşur.

  ”Pazar Ekibi”Görev Bölgesi Denetim Ve Kontrol Ekibi Görev Bölgesi;

  Bornova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü sınırları içinde kurulan tüm semt pazarlarından sorumlu olup pazarda işgaller, ortalar baş ve sondaki seyyar faliyetlerine mani olup hava karardığı zaman pazarı kaldırma, çöpleri poşete koydurma, bağırtılı satışlara mani olma, sağlık muayane cüzdanı aldırmak, iş gömleği giydirmek, veteriner ile kontroller yapmak, etiket kontrolü yapmak, tezgah kurma belgesini aldırmak, tarife asılacak yerlere astırmak, faaliyetten menleri sağlayıp kontrol etmektir.

  ”Gece Ekibi”Tüm Bölgeler

   Dış Müdürlükler; Mali Hizmetler Zabıtası, İmar Zabıtası, Veteriner Zabıtasını ifade eder.

 • Dökümanlar

 • Organizasyon Şeması

  zabita_Sema